Çene Cerrahisi
Eryaman Arel Ağız ve Diş Sağlığı olarak sizleri çene cerrahisi uzmanlarımız tarafından muayene ve tedavi edilmesine davet ediyoruz. Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız ve Çene cerrahisi. Oral ve maksillofasiyal cerrahlar diş uzmanları arasında çeşitli şekillerde benzersizdir. Dört yıllık dişhekimliği okulunu bitirdikten sonra, dört yıl daha hastanede yatan bir hastanede ameliyat için geçirdiler. Orada, acil tıp, genel cerrahi ve anesteziyoloji tekniklerinde diğer tıbbi sakinlerle birlikte eğitilmektedirler. Aslında, genel anesteziye kadar tüm sedasyon seviyelerini uygulayabilen tek sağlık uzmanıdır (anestezistlerin yanı sıra).

Oral Cerrahlar Tarafından Yapılan Prosedürler

Diş çekimi muhtemelen oral cerrahların gerçekleştirdiği en yaygın prosedürdür. Bilgelik dişler etkilendiğinde hastalar genellikle bu uzmanlara yönlendirilir. Düzgün bir şekilde ısırmayacakları veya ısırmayacakları bir pozisyonda oluştururlar. Gömülü bilgelik dişlerini çıkarmak için genellikle küçük cerrahi gereklidir ve etkilenen dişler (henüz) herhangi bir belirti vermese bile genellikle önerilir. Neyse ki, bu prosedür rutin bir işlemdir ve genellikle dişhekimliğinde sedasyon diş hekimliği teknikleri kullanılarak yapılır.

Önemli !

Düzeltici Çene (Ortognatik) Bazen ortodonti yanlış hizalanmış bir ısırığı düzeltmek için yeterli olmadığında ameliyat gerekir. Diğer durumlarda, konjenital anormallikleri (doğum kusurları) onarmak veya ciddi ortodontik durumları, iskelet problemlerini ve diğer bozuklukları tedavi etmek için cerrahi tedavi gereklidir. Genellikle genel anestezi altında yapılan bu prosedürde, yüz ve çene kemikleri yeniden şekillendirilebilir ve yeniden konumlandırılabilir ve çeneler ve dişler yeniden hizalanabilir. Oral cerrahlar genellikle bu tür cerrahiyi planlama ve yürütme konusunda ortodontistler ile yakın çalışırlar, bu da tek başına ortodonti sorunu çözemediğinde gerekebilir.

Yarık dudak / damak cerrahisi, bu doğum kusurunun neden olduğu yüz yapısındaki değişiklikleri düzeltmek için genellikle ağız ve çene cerrahları tarafından yapılan özel bir ameliyat türüdür.

Travmatik diş yaralanmasından veya yüz travmasından sonra, bir otomatik kaza, işyeri yaralanması ve diğer birçok nedenden kaynaklanabilecek rekonstrüktif cerrahi gerekebilir. Bu ameliyat bazen bir tümörün veya başka bir ameliyatın çıkarılmasından sonra da gereklidir. Ağız ve çene-yüz cerrahları yüz yapılarının onarımı ve yeniden yapılandırılmasında uzmanlaşmıştır ve hem sert hem de yumuşak dokularla çalışma konusunda uzmandır.

Bu uzmanlar ayrıca, birçok hastanın tercih ettiği diş protezi sistemi olan dental implantların yerleştirilmesi de dahil olmak üzere kozmetik ve restoratif diş işleri için sağlam bir temel oluşturabilir. Çenenin durumuna bağlı olarak, implantların çeneye düzgün yerleştirilmesi için kemik aşılama prosedürleri gerekebilir. Takma dişler seçilen diş değiştirme yöntemi olduğunda, ağız cerrahları alveoler (çene) kemiği ağzına rahatça oturmasını sağlamak için gerektiği şekilde pürüzsüzleştirebilir ve yeniden şekillendirebilirler.

Uzman Hekim Şart !

Bu yaygın prosedürlere ek olarak, oral ve maksillofasiyal cerrahlar, obstrüktif uyku apnesi, yüz ağrısı ve enfeksiyonu, biyopsiler ve lezyonların çıkarılması. Bazı oral kanserlerin tanı ve tedavisi vakalarına danışmak üzere çağrılabilir. Bu uzmanların hastalarına getirdiği kapsamlı klinik deneyim, en çok ihtiyaç duyulduğunda yardım sağlayabilir.