Diş Teli Nedir ? Niçin Kullanılır ?
Dişlerinizin ve çenelerinizin doğru hizalanması sadece dişlerinizin görünümünü değil, aynı zamanda ağzınızın sağlığını ve ısırma, çiğneme ve konuşma şeklinizi de geliştirebilir...

Çarpık dişleriniz ve / veya yanlış hizalanmış bir ısırıkınız varsa (az ısırma veya aşırı ısırma), diş teli ve tutucular da dahil olmak üzere dişlerin düzeltilmesine yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır.

Birçok genel diş hekimi temel hizalama ve ortodonti yapmaktadır, ancak ortodontistler dişlerin düzensizliklerini düzeltme konusunda uzmanlaşmıştır.

Seçtiğiniz diş hekimi veya ortodontist sağlığınız hakkında sorular soracak, klinik muayene yapacak, dişlerinizi dijital olarak tarayacak, yüzünüzün ve dişlerin fotoğrafını çekecek ve ağız ve baş röntgenleri sipariş edecektir. Toplanan bilgilerin analizine dayanarak uygun bir tedavi planı yapılır.

Bazı durumlarda, tek gereken çıkarılabilir bir tutucu olacaktır. Diğer nadir durumlarda (özellikle aşırı bir aşırı ısırma veya az ısırma olduğunda), ameliyat gerekebilir. Ancak çoğu durumda diş telleri gerekli olacaktır.

Ne Tür Diş Teli Kullanılabilir?

Diş telleri gerçekten sizin için bir çözümse, diş hekimi veya ortodontist ihtiyaçlarınıza özel bir cihaz reçete edecektir. Destekler bantlardan, tellerden ve diğer sabit veya çıkarılabilir düzeltici cihazlardan oluşabilir. Herkes için tek bir yöntem işe yaramaz.

Aşırı kalabalık veya eğri dişler. Dişler arasında çok fazla boşluk varsa.
Alt dişleri çok fazla örten üst ön dişler – dikey (üst ısırma) veya yatay (üst jet)
Alt dişlerin arkasından ısıran üst ön dişler.
Eşit olmayan bir ısırmaya neden olan diğer çene yanlış hizalama sorunları.

Dişlerinizin ve çenelerinizin doğru hizalanması sadece dişlerinizin görünümünü değil, aynı zamanda ağzınızın sağlığını ve ısırma, çiğneme ve konuşma şeklinizi de geliştirebilir.

Yetişkinler ve diş telleri

Diş teli olan bir yetişkinseniz, onları genç bir kişiden daha uzun süre giymeniz gerekebilir, ancak yine de benzer sonuçlar üretebilirler – örneğin, çarpık dişleri veya yanlış hizalanmış bir çeneyi düzeltmek. Bununla birlikte, yüz kemikleriniz artık büyümediğinden, sadece diş teli ile düzeltilemeyen bazı problemler olabilir.