Endodonti
Endodonti, normal diş eti hamurunun temel ve klinik bilimlerinin, diş pulpalarının hastalıklarının ve yaralanmalarının etiyolojisi, teşhisi, önlenmesi ve tedavisi ile ilgili periradiküler durumların çalışmasını (uygulamasını) kapsar.
eryaman endodonti

Endodonti, normal diş eti hamurunun temel ve klinik bilimlerinin, diş pulpalarının hastalıklarının ve yaralanmalarının etiyolojisi, teşhisi, önlenmesi ve tedavisi ile ilgili periradiküler durumların çalışmasını (uygulamasını) kapsar. Endodonti son on yılda muazzam bir şekilde evrimleşmiştir ve uygulamaları diş tedavisi kalitesini büyük ölçüde artırmıştır.

Klinik terimlerle, endodonti diş sağlığının bir kısmını veya tamamını korumayı veya geri dönüşümsüz hastalıktaki tüm hamurun çıkarılmasını içerir. Buna geri dönüşü olmayan iltihaplı ve enfekte pulpal dokusu olan dişler dahildir. Endodonti sadece bir diş hamuru bulunduğunda tedaviyi içermez, aynı zamanda cerrahi olmayan endodontik tedaviye cevap vermeyen dişleri veya örneğin yeni kanal geliştirmiş dişler için, örneğin kök kanalı yeniden tedavisi gerektiğinde, veya periradiküler cerrahi.

Endodontik tedavi en yaygın prosedürlerden biridir. Dental pulpa (sinirler, arterioller, venüller, lenfatik doku ve fibröz doku içeren) hastalıklı veya yaralıysa, dişi kurtarmak için endodontik tedavi gerekir.