Kanal Tedavisi
Kanal tedavisi sırasında ne olur? Ağrınızı hafifletebilecek ve doğal dişinizi kurtarabilecek bu hızlı ve rahat prosedür hakkında daha fazla bilgi edinin...
eryaman kanal tedavisi

Kök kanal tedavisi, enfekte olmuş kök kanalından bakterileri ortadan kaldırmak, dişin yeniden bulaşmasını önlemek ve doğal dişi kurtarmak için tasarlanmıştır. Bir kök kanalına uğrar, iltihaplı veya enfekte olmuş pulpa çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir ve dezenfekte edilir, sonra doldurulur ve kapatılır. Yazımız sizlere daha çok bilgi verebilmek adına güncellenmektedir.

Kanal tedavisi sırasında ne olur?

Ağrınızı hafifletebilecek ve doğal dişinizi kurtarabilecek bu hızlı ve rahat prosedür hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diş hekiminiz veya endodontistiniz hasarlı veya hastalıklı bir dişi tedavi etmek için bir kök kanal prosedürü önerirse endişelenmenize gerek yoktur. Her yıl milyonlarca diş bu şekilde tedavi edilir ve saklanır, ağrıyı hafifletir ve dişleri tekrar sağlıklı hale getirir.

Dişinizin içinde, beyaz emayenin altında ve dentin adı verilen sert bir tabakanın altında pulpa adı verilen yumuşak bir doku vardır. Bu doku, gelişimi sırasında dişinizin kökünü büyütmeye yardımcı olan kan damarları, sinirler ve bağ dokusu içerir. Tamamen gelişmiş bir diş hamuru olmadan hayatta kalabilir, çünkü diş onu çevreleyen dokular tarafından beslenmeye devam eder.

Modern bir kök kanal tedavisi bu eski sözlere benzemez! Rutin bir doluma çok benzer ve dişinizin durumuna ve kişisel durumunuza bağlı olarak genellikle bir veya iki randevuda tamamlanabilir. Kök kanalı almak nispeten ağrısız ve son derece etkilidir. Kısa sürede gülümsemeye, ısırmaya ve çiğnemeye geri döneceksiniz.

Doğal dişi kök kanal tedavisi ile kaydetmenin birçok avantajı vardır:

  • Verimli çiğneme
  • Normal ısırma kuvveti ve hissi
  • Doğal görünüm
  • Diğer dişleri aşırı aşınmaya veya zorlanmaya karşı korur