Panoromik Röntgen
Panoramik röntgen olarak da adlandırılan panoramik radyografi, dişleri, üst ve alt çeneleri, çevre yapıları ve dokuları içeren tek bir görüntüde tüm ağzı yakalayan iki boyutlu...

Panoramik röntgen olarak da adlandırılan panoramik radyografi, dişleri, üst ve alt çeneleri, çevre yapıları ve dokuları içeren tek bir görüntüde tüm ağzı yakalayan iki boyutlu (2-D) bir diş röntgeni muayenesidir.

Çene, at nalı gibi kavisli bir yapıdır. Bununla birlikte, panoramik röntgen kavisli yapının düz bir görüntüsünü üretir. Genellikle kemiklerin ve dişlerin ayrıntılarını sağlar.

Bir röntgen (radyografi), doktorların tıbbi durumları teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olan invaziv olmayan bir tıbbi testtir. X-ışınları ile görüntüleme, vücudun bir kısmını, vücudun içinin resimlerini üretmek için küçük bir iyonize radyasyon dozuna maruz bırakmayı içerir. X-ışınları tıbbi görüntülemenin en eski ve en sık kullanılan şeklidir.

Film / x-ışını detektörünün ağzın içine yerleştirildiği geleneksel bir intraoral röntgenden farklı olarak, panoramik bir röntgen filmi makinenin içinde bulunur.

Diş hekimini ziyaret ettiğinizde, genellikle ısırmak için ağzınıza bir parça plastik yerleştirilen X-ışınları alırsınız ve bir veya birkaç diş gösteren birden fazla resim çekilir. Diş hekimleri, ağızın farklı kısımlarını etkileyebilecek durumları belirlemek için genellikle bu röntgenlerden birkaçını yaparlar.

Bu geleneksel radyografinin aksine, panoramik bir diş röntgeni tüm ağzın tek bir görüntüsünü oluşturur: üst ve alt çeneler, temporomandibular (TMJ) eklemleri, tüm dişler, burun bölgesi ve sinüsler. Bu görüntü, çenenin aksi takdirde kavisli yapısının düz bir temsilini sağlar, böylece her parçayı analiz etmeyi kolaylaştırır.

Neden Panoramik Röntgen Kullanılmalı?

Panoramik bir röntgen tüm ağzı tek bir resimde gösterdiğinden, boşlukları göstermek için gereken ayrıntıyı üretmez. Bununla birlikte, bu tip röntgen, kemik anormallikleri ve kırıkları, kistler, etkilenen dişler, enfeksiyonlar ve tümörler gibi problemler gösterir. Bu sorunlardan şüphelenen bir diş hekimi panoramik röntgen çekmeyi seçebilir.